Dr. Kürşat Gül (Çevrimiçi)
Dr. Kürşat Gül (Çevrimiçi) Doktorunuza whatsapp üzerinden sorun veya ücretsiz randevu alın!
Dr. Kürşat Gül Ozonterapist, Anesteziyoloji ve Reanimasyon

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Özellikle mevsim geçişlerinde yavaşlamaya başlayan metabolizma söz konusu salgınların saldırı hedefi haline gelir. Yaz ayından son bahara geçiş ile birlikte güneş yerini soğuklara bırakmaya başlar. Yaz döneminde yeterince güneş alamamış kişiler havaların soğuması ile birlikte metabolizmalarında ciddi oranda yavaşlama görür.

Bağışıklık sisteminde doğrudan etki eden bu durum bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesine neden olur. Artan baş ağrıları, gün içinde gelen yersiz uyku halleri, Uyku düzeninde bozulmalar, odaklanma sorunu ve en önemlisi dışarıdan gelen virüs salgınlarına açık olmak.

Peki, bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? Özellikle doğal yöntemler ile çözüm arayanların en sık sorduğu soru doğal yollarla bağışıklık sistemi güçlendirme oluyor.

Doğal Bağışıklık Sistemi Güçlendirme

Bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda ilk olarak başvuracağınız alan aile hekiminiz olmalı. Aile hekiminizin sizlere vereceği takviyeler ile bağışıklık sisteminizi kolaylıkla güçlendirebilirsiniz. Bunların yanı sıra yaşam tarzınızı değiştirerek de bunu başarmanız mümkün.

Bol Su İçmek

Su hayattır sözünü hepimiz duymuşuzdur. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenlerin başvurması gereken en önemli şey sudur. Su, hücre yenilenmesine katkı sağlar, vücuttaki toksinlerin atılmasını ve hasar gören alanların onarılmasını sağlar. Bu nedenle günlük olarak düzenli bir şekilde su içmelisiniz. Kilo oranınıza göre hesaplayarak kaç litre içmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Uzmanlar tarafından önerilen sağlıklı su miktarı: 1 kg için 40ML su.

Taze Sebze ve Meyve Suları

Özellikle vitamin oranı yüksek olan meyve ve sebze sularını tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Doğal yoldan bağışıklık sistemi güçlendirme konusundan bahsettiğimiz için söz konusu suların doğal şekilde evde yapılması gerekiyor.

Evde yapacağınız ve içerisinde katkı maddesi bulunmayan meyve ve sebze suları, içeriğinde bulundan vitaminler sayesinde bağışıklık sisteminizi kısa sürede toparlayacaktır.

Düzenli ve Yeterince Uyku

Uyku konusu aslında bu alanın en önemli konusudur. Söz konusu uyku, sadece bağışıklık sistemi için değil psikolojik olarak da insanları etkiler. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin ve psikolojik olarak ayakta durmanın en temel yolu düzenli uykudur. Normal bir insanın günlük olarak uyuması gereken süre 7-8 saattir. 

Aralıklı Oruç Tutmak 

Aralıklı diyet olarak da bilinmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda ciddi bir rol oynayan aralıklı oruç, günde tek öğün yemek veya iki öğün yemek olarak adlandırılabilir. Sonrasında bol su içerek hücre yenilemesine ve bağışıklık sisteminizin doğal olarak güçlenmesine izin vermelidir.

Bağışıklık Sistemi Güçlendiren Vitaminler

Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler arsında C vitamini ve çinko elementi bulunuyor. Bu vitaminleri doğal olarak besinlerden alma imkânınız var ancak ek takviye olarak vitamin ilaçlarını da kullanabilirsiniz.

Bu vitaminler yönünden güçlü olan bazı gıdalara bakacak olursak karşımıza bal, zerdeçal ve yeşil çay çıkıyor. Özellikle siyah çay içenlerin mümkünse yeşil çaya dönmesi önerilenler arasında.

Her ne kadar vitaminler ile bağışıklık sistemi güçlendirmek mümkün olsa da bu konuda doğrudan takviye almak yerine doktorunuza başvurmanız kesin sonuç almanız yönünde yardımcı olacaktır.

Bağışıklık Sistemi Güçlendirici Yiyecekler

Yediğiniz normal yiyecekleri düzenleyerek bağışıklık sistemi güçlendirici yiyecekler olarak değiştirebilirsiniz. Bu değişim yaşam tarzınıza çok etki etmeyecektir ancak bağışıklık sisteminizi ciddi oranda güçlendirecektir. İşte hayatınıza katabileceğiniz bazı yiyecekler.

 • Zencefil (Zencefil karışımları.)
 • Sarımsak.
 • Süt ve süt ürünleri.
 • Yeşil yapraklı taze yiyecekler.
 • Yeşil yapraklı haşlanmış veya çiğ yiyecekler.
 • Yoğurt ve kefir gibi probiyotik yününden zengin besinler.
 • Deniz ürünleri (Düzenli balık tüketimi ve balık yağı kullanımı.)
 • Bitter çikolata.
 • Turunçgiller, mevsim meyveleri.

Zayıf Bağışıklık Sistemi Belirtileri Nelerdir?

Her sorunda olduğu gibi zayıf bağışıklık sistemi konusunda da bazı belirtiler ile karşılaşmak mümkün. Bu belirtiler her ne kadar hayatınızı etkiliyor olsa da şuan için etkilemeyen ancak ileride etki gösterebilecek belirtiler de bulunmakta. Peki, zayıf bağışıklık sistemi belirtileri nelerdir?

 • Sürekli yaşanan hazımsızlık sorunları.
 • Koku alamama, koku alma yetisinde zayıflama.
 • Saç dökülmesi ve saç dökülmesinde artık, cansız saç renkleri.
 • Depresyon.
 • Dikkat eksikliği, işlere karşı ilgisizlik, yaşama isteğinde azalma.
 • Sürekli uyku hali.
 • Kuru ve dökülen cilt.

Yorum Yap