Dr. Kürşat Gül (Çevrimiçi)
Dr. Kürşat Gül (Çevrimiçi) Doktorunuza whatsapp üzerinden sorun veya ücretsiz randevu alın!
Dr. Kürşat Gül Ozonterapist, Anesteziyoloji ve Reanimasyon

Cilt Sağlığı İçin Bu Sebzeleri Tüketin

İçindekiler

Günlük hayatın koşuşturmacası ve zamanın hızlı akmasıyla birlikte yorgun düşüyoruz ve bu sadece mental değil fiziksel olarak da gerçekleşiyor. Zaman içinde bu fiziksel yorgunluğun üzerimizde ki etkisi gözle görülür bir hal alıyor. Bu bazen göz altlarımızda morluk olarak karşımıza çıkıyor bazen de yüz hatlarımızda kırışıklık oluşumlarıyla.

Yeterli derecede vitamin alınmadığında ciltte dökülmeler ve kuruluk görülebilir. Bu tür olaylar sağlıklı her insanın başına gelebilecek son derece olağan şeyler. Çünkü bizler robot değiliz ve vücudumuz dış çevrenin etkilerine karşı tepki verir. Bu etkilerden korunmak için farklı arayışlar içine gireriz.

Ya da ortaya çıkan hasarları gidermek için bazen cildiye doktoruna gideriz, imkânımız varsa estetik yaparız ya da belli başlı kozmetik ürünleri hiç çekinmeden kullanırız. Oysaki bütün bunlardan önce kendimize çok dikkat etmemiz ve günlük fizyolojik ihtiyaçlarımızı tam ve doğru bir şekilde karşılamamız gereklidir.

Bunu yaptığımız takdirde farkında olmadan çevremizde ki tüm etkilere karşı doğal bir kalkan oluşturmuş oluruz aslında. Gün içinde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu mineraller ve vitaminler vardır. Bunları almak sağlığımız açısından son derece önemlidir. Yeme, içme alışkanlıklarımızın üzerimizdeki etkisi muazzamdır.

Vücudumuza giren ne varsa dış görünüşümüze etki eder. En basit örneği sigara kullanan bireylerin ciltlerinin kısa süre içinde solmasıdır. Bütün bu gerçekleri göz önüne aldığımızda vücudumuza pozitif anlamda etkisi olan bazı besinleri sık sık tüketmek cildimiz için çok yararlıdır.

Kavun

Kırışıklıklara ve lekelere karşı etkili olduğu bilinen kavun ayrıca vücuttaki dökülmeleri de önler. Bu yüzden her gün 1-2 dilim tüketmek çok yararlıdır.

Havuç

Çok miktarda A vitamini içerdiği için beta karoten deposudur. Cildinizi güneşe karşı korur ve kurumayı önler.

Ispanak

Yeterli ıspanak tüketimi ihtiyacınız olan A vitaminini karşılar ve ciltte ki dökülmeleri önler. Akne gibi sorunların önüne geçer ve ciltte ki dökülmelere karşı önleyici etkisi vardır.

Domates

Güneş ışınlarından koruyan ve güçlü bir antioksidan olan E vitamini domateste bol bol bulunur. Aynı zamanda cilt kırışıklığı ve kuruluğunu azaltır.

Yorum Yap